Voda – neudržateľný živel

Pokračujeme v rozhovore so saleziánom otcom Joyom, ktorý sa v Kérale venuje projektom pomoci po záplavách a v čase trvania zbierky navštívi Slovensko, aby nás informoval o situácii v Kérale. Dozviete sa, čo dokáže neudržateľný živel – VODA

Otec Joy, zaznamenali sme správy o desivých povodniach na území Kéraly. Môžete nám o tom povedať viac?

Otec Joy: Samozrejme. Všetko sa to odohralo koncom minulého leta, v auguste 2018. Silné dažde rozvodnili rieky, ktoré sa začali vylievať zo svojich korýt. Vody bolo toľko, že ani väčšina vodných nádrží ju už nedokázala udržať, a tak museli byť otvorené, aby sa nepretrhli. Voda sa liala doslova zo všetkých strán a brala všetko, na čo narazila. Domy, cesty, mosty, zvieratá aj ľudí… Mnoho obyvateľov ostalo odrezaných od sveta a od pomoci – najmä na vidieku a v horách, kam bolo pre zničené komunikácie takmer nemožné sa dostať. Celé rodiny uviazli na streche domu alebo inom vyvýšenom mieste bez jedla a vody často aj na niekoľko dní!

Aby ste mi správne rozumeli, obdobie monzúnov nie je v Kérale ničím nezvyčajným, obyvatelia sú zvyknutí na dažde a záplavy počas neho. Opakuje sa každý rok, keďže sa nachádzame v monzúnovej oblasti. Ale toto bolo niečo iné ako zvyčajne, oveľa horšie. Podľa miestnych to boli najhoršie povodne za posledných 100 rokov! Na takúto vodu neboli pripravení.

Trvalo asi dva týždne, kým sa dažde zmiernili a voda postupne klesla. Odhaduje sa, že pri týchto povodniach prišlo o život 400 ľudí a mnohí ostali nezvestní. Veľa domov bolo zrovnaných so zemou, poškodených alebo minimálne zanesených bahnom. Voda vzala aj množstvo zvierat, či už domácich, ale aj voľne žijúcich, a zničila polia a záhrady. Ľudia tak prišli o svojich milovaných, svoje domovy a mnohí aj o jediné živobytie, ktoré mali.

Jedným z príbehov ľudí, ktorí zažili povodne, je príbeh pána Antonyho a jeho rodiny. Je smutným, no krásnym rozprávaním o obrovskej odvahe a nezištnosti jednoduchého rybára, ktorý aj v najťažších chvíľach dokázal myslieť na iných. Porozprávala nám ho jeho dcéra Mala.

Stalo sa to 15. augusta tohto roku. Nikto z nás nečakal takúto povodeň. Voda sa odrazu prihnala z hôr a prúd bral všetko, čo mu stálo v ceste. Ľudia v panike kričali, snažili sa utiecť. Ja som rýchlo bežala do kuchyne, kde už vystrašene stáli mamka, brat aj starká. Hrozne som sa bála, nevedela som, čo robiť. Našťastie, ocko bol rybár, a tak hneď ako začala voda stúpať, bežal k lodi, odviazal ju a zobral nás všetkých do bezpečia. Potom znova nastúpil na loď, aby mohol pomôcť aj iným. Báli sme sa oňho, prehovárali sme ho, aby ostal s nami, no nedal sa presvedčiť. „Mám loď, musím im pomôcť!“ S týmito slovami odišiel.

V ten deň zachránil veľa životov, no večer, keď sa chcel celý vyčerpaný vrátiť naspäť k nám, nečakane ho strhol spodný prúd a zmizol pod vodou. Viacerí sa ponáhľali pomôcť mu, hľadali ho vo vode, ale márne. Jeho telo sa našlo až o niekoľko dní neskôr.

Bol to pre nás všetkých veľmi ťažký čas, v jeden deň sme prišli o všetko – o domov aj o ocka. Nevedeli sme, čo bude ďalej. Keď po niekoľkých dňoch voda opadla a mohli sme sa vrátiť k nášmu domu, zistili sme, že okrem blata a menších škôd nie je veľmi zničený. Mali sme šťastie v nešťastí, ostala nám aspoň strecha nad hlavou – na rozdiel od mnohých iných. Bez ocka sme si však nevedeli predstaviť budúcnosť. On sa staral o našu rodinu, mamka prácu nemala a ja s bratom sme ešte študovali. V tejto bezradnej situácii sme však neostali dlho sami. Čoskoro o nás nejakí dobrí ľudia povedali saleziánom don Bosca a tí nám finančne pomohli.

Nášho ocka nám už nič nevráti a ani všetky peniaze sveta nezahoja ranu, ktorá v nás ostala, ale v tejto situácii pre nás podpora od saleziánov znamenala veľmi veľa. Vďaka nej sme v tom ťažkom čase po ockovej smrti dokázali pokryť základné životné potreby. Bez nej by sme s bratom museli ukončiť štúdium na vysokej škole, keďže sme neboli schopní ho ďalej platiť.

A hoci sa miesto po ockovi v našom srdci už asi nikdy úplne nezaplní, pomaly sa vraciame späť do bežného života. A sme veľmi vďační saleziánom, že nám v tom svojím darom pomohli.

V pokračovaní sa dozviete, ako chceme vrátiť, čo voda vzala. 

Námety na aktivity

Na začiatku tejto brožúry ste sa dozvedeli o klimatických zmenách – o tom, čo to je a prečo sa dejú, čo je to globálne otepľovanie a skleníkový efekt a aký dopad má toto všetko na našu planétu. Niekedy sa nám môže zdať, že veci, čo sa dejú vo svete, sa nás netýkajú. Že ja aj tak nič nezmením. Skúste si pozorne prečítať príbeh od Bruna Ferrera a zamyslieť sa nad ním. Rozhodnite sa a začnite bojovať. Pozrite sa na zoznam vecí, ktoré pomáhajú zmenšiť negatívne klimatické zmeny. Vyberte si, s čím môžete meniť svet a začnite už dnes. Človek je vrcholom stvorenia, ale napriek tomu nedokáže prírodu skrotiť a ovládať. Pánom sveta je Stvoriteľ. Jeho moc spočíva v jeho nekonečnej Láske. A k tomu pozýva aj nás, k láske a starostlivosti o jeho stvorenstvo. Pozývame vás k modlitbe – či už individuálnej, alebo spoločnej s priateľmi, či doma v rodine.

Na stiahnutie