Kakuma – zem zabudnutia

Tento rok sme s Tehličkou zavítali do Kéraly, jedného z 29 štátov Indie. Táto nádherná exotická krajina zažila v minulom roku krušné chvíle počas zničujúcich záplav. Momentálne Kérala naberá nový dych a pracuje na obnove toho, čo voda vzala. A my budeme spoločne pri tom.

Naším kéralským dobrodružstvom nás bude sprevádzať otec Joy Nedumparambil, ktorý je pôvodom z Indie a tam aj pôsobí ako salezián don Bosca. Otec Joy má nádherné meno plné radosti a nádeje. :) (Joy po anglicky znamená radosť.)

  • Keď sa stal saleziánom, pôsobil ako administrátor a zástupca riaditeľa v saleziánskej misii v Davangere (Karnataka) zameranej na prevenciu detskej práce. Tu sa venoval deťom ulice, záchrane pracujúcich detí a ich rehabilitácii, ale aj komunitnému rozvoju. Počas jeho pôsobenia vznikli v misii dva domy pre 200 detí ulice, ktoré dodnes slúžia ako internát a škola.
  • Po štúdiu sociálnej práce začal v roku 2010 pracovať pre saleziánsku rozvojovú organizáciu BREADS. Na začiatku svojho pôsobenia sa pričinil o realizáciu celoindického projektu ministerstva poľnohospodárstva, ktorý bol zameraný na odborné vzdelávanie mládeže žijúcej pod hranicou chudoby v troch štátoch Indie. Vďaka jeho odhodlaniu a tvrdej práci sa podarilo vyškoliť a zamestnať 15 000 mladých ľudí v 25 centrách v troch indických štátoch.
  • V rámci BREADS sa o. Joy naďalej venuje ohrozenej mládeži, priemyselnému vzdelávaniu mladých, komunitnému rozvoju, budovaniu kapacít rozvojových pracovníkov, propagácii vzdelávania a podpore živobytia ohrozených skupín obyvateľstva.

Otec Joy, žijete v krajine, ktorá je pre nás vzdialená a neznáma. Povedzte nám, ktoré 3 veci máte na Kérale najradšej.

Otec Joy: Asi najviac sa mi páči kéralská príroda a najmä tzv. „backwaters“, čo sú rôzne jazerá a lagúny na pobreží lemované palmami. Je to skutočne jedinečný kraj s úžasnou atmosférou. Aj samotné piesočné pláže sú nádherné, ale počas turistickej sezóny je na nich dosť plno, takže vtedy obľubujem skôr návštevu malých rybárskych dediniek roztrúsených po okolí. Čo mám ešte veľmi rád, je typické kéralské jedlo, hlavne ryža a rybie karí. Na to skutočne nedám dopustiť.

Aká je mentalita bežných ľudí v Kérale? Ako žijú, čomu sa venujú?

Otec Joy: Kéralčania sú pohostinní a spoločenskí. Sú to veľmi tvrdo pracujúci ľudia. Väčšinou sa živia poľnohospodárstvom alebo, ak žijú na pobreží, rybolovom. Niektorým sa podarí zamestnať aj v službách či na vládnych pracoviskách alebo začnú podnikať. Mnohí muži odchádzajú za prácou do krajín na Blízkom východe.

Miestni obyvatelia bývajú zväčša v betónových domoch alebo v klasických murovaných domoch so škridlovou strechou. Chudobní ľudia žijú v domoch so slamenou strechou, najčastejšie zo suchých listov kokosových paliem.

 

 

V pokračovaní sa dozviete, čo dokáže napáchať vodný živel.

Námety na aktivity

Zistite si základné informácie o Kérale. Pomôžte si informáciami v prvej časti našej brožúry, encyklopédiami alebo internetom. Pri spoznávaní kéralských prírodných zaujímavostí veľmi rýchlo odhalíte aj pôvod jej prezývok. Pretože už pri pohľade na fotky vyráža tá krása dych. Kéralu nazývajú pozemským rajom vďaka veľkej rozmanitosti a bohatosti prírody – rastlín, stromov, živočíchov. Deti si budú môcť nakresliť alebo namaľovať raj podľa svojich predstáv. Medzi typické kéralské zvieratá patrí Slon indický. Nachádzajú aj v štátnom znaku Kéraly. Hinduisti považujú slony za posvätné zvieratá. Nádherne vyzdobené slony bývajú aj súčasťou kéralských festivalov. Vyfarbite maľovanku slona podľa vlastnej fantázie. Vedeli ste, že krásny dobrodružný príbeh Kniha džunglí od Rudyarda Kiplinga sa odohráva v indickom pralese? Aj v Kérale žijú zvieratá ako v tomto príbehu. Pozrite rozprávku či animovaný seriál Kniha džunglí. Vyskúšajte kéralskú kuchyňuViete, odkiaľ pochádzajú obľúbené kešu oriešky, zázvor alebo čierne korenie? Práve Kérala je „matkou“  kešu orieškov, zázvoru alebo čierneho korenie a okrem iných plodín aj kávy, čaju, ryže a kokosových orechov. A mnohé ďalšie akitvity a výzvy sú prekvapením. :)